سلام. به بزرگترین مرکز عرضه محصولات سایت ساز ویروهاستینگ خوش امدید.

RESPONSIVEیا واکنش گرا (ریسپانسیو) چیست؟

صفحه اصلی » طراحی سایت, فروشگاه, مطالب آموزشی » RESPONSIVEیا واکنش گرا (ریسپانسیو) چیست؟

تیم طراحی ویروهاستینگ با طراحی های RESPONSIVEیا واکنش گرا (ریسپانسیو) توانسته است نظر خیلی از مشتریان را به خود جلب نماید و تا به حال ۸۰درصد طراحی هایی که در سال ۱۳۹۵انجام شده است به سبک RESPONSIVEیا واکنش گرا (ریسپانسیو) می باشد شما با عضویت در کانال تلگرامی ویروهاسیتنگ(https://t.me/virohosting) می توانید از نمونه کار های جدید ما مطلع شوید .

از آنجا که امروزه فناوری به یک بخش ضروری از زندگی روزمره تبدیل شده است در نتیجه می بایست طیف گسترده ای از دستگاه هایی که کاربران به واسطه آنها قادر به دسترسی به اینترنت هستند را در نظر گرفت. زیرا انعطاف پذیری، کلید موفقیت در کسب و کار ،به خصوص، کسب و کار آنلاین است.

امروزه کاربران از بیشمار نمایشگر در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده میکنند.

تا چندی پیش برای نمایش یک وب سایت در موبایل، طراحی و برنامه نویسی مجزا تحت عنوان Mobile version یا سایت موبایل محور انجام می‌شد. در این نوع طراحی، سرور با توجه به شناسه مرورگر کاربر تشخیص می داد که کاربر سایت را با موبایل بازدید می کند در این حالت محتوای موبایل را در همان آدرس به او نشان می‌داد یا او را به URL مخصوص موبایل هدایت می نمود.

اهمیت طراحی وب سایت واکنش گرا ریسپانسیو (RESPONSIVE)

با طراحی سایت واکنش گرا دیگر نیازی نیست که برای هر گجت موجود در بازار یک سایت اختصاصی طراحی کرد.

در طراحی سایت واکنش گرا که Responsive Web Design مشهور است، ساختار لایه‌های سایت به صورت شناور طراحی می‌شود که باعث تنظیم عرض صفحه، سایز متن و … در ابعاد مختلف می شود که این کار به صورت کاملا خودکار انجام می‌شود.

سایت واکنش گرا برای واکنش سایت نسبت به تغییر دستگاه های مختلف مانند تبلت، موبایل، لپ تاپ، تلویزیون های هوشمند و همچنین تغییر رزولوشن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

یک شرکت پیشرو و موفق بایستی اطلاعات کسب و کار خود را به بهترین نحو ارایه ونسبت به تغییر دستگاه کاربران واکنش مناسب دهد.

با توجه به این امکان بی نظیر کاربر تعامل بهتری با سایت برقرار کرده و این تکنیک تاثیر مثبت و جذب بیشتری روی کاربر خواهد داشت.

هم اکنون موقع تغییر و ارائه سایت در محتوایی جدید و قالبی پیشرو می باشد.

 

چرا واکنش گرا (RESPONSIVE)

صرفه جویی در هزینه

قبل از اینکه ویژگی واکنش گرا بودن (Responsive) به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد (گرچه هنوز هم این اتفاق نیفتاده)، شرکت ها اگر می خواستند نسخه موبایل برای سایت خود طراحی کنند برای هر نوع ابزار یک قالب خاص طراحی می کردند. تصور کنید اگر می خواستید مثلا برای ۳ ابزار آی پد، آی فون و کامپیوتر های معمولی قالب طراحی شود چه هزینه ای می بایست پرداخت می کردید. نکته جالب اینجاست که اگر روزی وسیله جدید به بازار معرفی و به سرعت فراگیر شود، باز دوباره باید هزینه جدید صرف شود تا برای این ابزار جدید، قالب طراحی گردد.
زیبایی قالب واکنش گرا آنجا خود را نشان می دهد که شما سایتتان برای هر ابزاری که در بازار وجود دارد، خود را هماهنگ کرده و نیازی به طراحی دوباره قالب نیست. به عبارتی یک قالب برای تمام ابزارها…

صرفه جویی در زمان
با توجه به تجربه ای که در زمینه طراحی سایت کسب کرده ایم می دانیم که همیشه “وقت” یکی از الویت های مشتریان است. زمانی که فقط با یک پروژه (در یک نوبت)، قالبی طراحی می شود که در تمام ابزارها با سایزهای مختلف به خوبی نمایش داده می شود، زمان به شدت کاهش خواهد یافت.

سبقت از رقیبان

از آنجایی که طراحی واکنش گرا هنوز در ابتدای راه است، احتمال اینکه رقیبان شما از این ویژگی بهرمند باشند کم است. داشتن این ویژگی به بازدیدکنندگان شما می گوید کار شما در همه زمینه ها حرفه ایست و همچنین بسیار جلوتر از رقیبان خود حرکت می کنید. در نظر داشته باشید که شما سایتی در اختیار دارید که نه تنها در تمام مانیتورها بلکه در همه ابزارهای موجود در بازار به زیبایی و بدون مشکل به نمایش درمی آید. همین مساله باعث سبقت شما از رقیبان می شود.

افزایش ترافیک سایت
اکنون بیش از ۴۵ درصد از کاربران اینترنت، با موبایل خود به وب گردی می پردازند. شما تصور کنید اگر سایتی در اختیار نداشته باشید که در ابزارهای موبایل به خوبی به نمایش در بیاید، تعداد زیادی از کاربرانی که می توانید داشته باشید را از دست می دهید. پس شما می توانید هم اکنون که قصد سفارش یک سایت را دارید با کمی هزینه بیشتر، کاری کنید که تمام افرادی (با هر ابزاری) که وارد دنیای نت می شوند سایت شما را نیز بتوانند به بهترین شکل ممکن مشاهده کنند. چه از این بهتر؟!

جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری (DUPLICATE CONTENT)
تصور کنید که دو نسخه سایت، یکی برای کامپیوترهای معمولی و یکی هم برای موبایل، در اختیار دارید. با توجه به اینکه این دو سایت، یک سایت هستند اما برای نقاط مختلف مطالبشان هم یکی است. روبات گوگل که هر چند وقت یک بار سری به سایت شما می زند پس از ایندکس کردن نسخه ابتدایی به سراغ نسخه موبایل می رود و مطالب نسخه دوم را به عنوان “تکراری” یا “Duplicate” می شناسد که در صورت اتفاق افتادن این موضوع رنکینگ سایت شما بسیار نزول خواهد کرد. اما در صورتی که شما یک سایت واکنش گرا برای تمام ابزارها در اختیار داشته باشید تمام مطالبتان در همین یک سایت قرار خواهد گرفت و از ایجاد محتوای تکراری (Duplicate Content) جلوگیری خواهد شد. پس می بینید که داشتن قالب واکنش گرا شما را در امر SEO نیز یاری خواهد کرد.
به طور خلاصه میتوان از مزایای طراحی واکنش گرا به موارد زیر اشاره داشت:

نیاز به راه‌اندازی نسخه موبایل جداگانه برای سایت شما نیست و هزینه‌های توسعه و نگهداری وبسایت کاهش خواهد یافت. در طراحی سایت یک نگاه واحد وجود دارد و دیگر شاهد چند پارگی نسخه های مختلف سایت خود نیستید.
تمامی صفحات شما یک آدرس (URL) دارند. تا به حال به این فکر کرده اید که اگر نسخه موبایل جداگانه‌ای برای یک سایت داشته باشید و کاربری از طریق موبایل وارد سایت شده و لینکی را با دوست خود که با لپ‌تاپ کار میکند به اشتراک بگذارد چه خواهد شد؟ با طراحی واکنش‌گرا دیگر نگران نوع دستگاه کاربر سایت خود نیستید. لپ‌تاپ؟ تبلت؟ موبایل؟ یا حتی دستگاهی که هنوز وارد بازار نشده؟ مهم نیست شما همه را پشتیبانی می‌کنید!

 

————————-

 

این مطب ترجمه مقاله “دلایل نیاز به وب سایت ریسپانسیو برای تجارت در سال ۲۰۱۴” از وب سایت فوربس می باشد که توسط تیم پارس نمودار ترجمه و ویرایش شده است. در این مطلب به نیاز ها، اهمیت استفاده، دستگاه هایی که بازدید کنندگان سایت از آن استفاده می کنند، مقایسه آن ها و موارد دیگر در طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا دارای اهمیت است، پرداخته شده است.

دلایل نیاز به وب سایت ریسپانسیو برای تجارت در سال ۲۰۱۴

اگر مقالات قبلی را نادیده گرفته اید و اکنون وب سایت مشخصی برای رونق کسب و کار خود ندارید و یا برنامه‌ی انجام این کار را در آینده بسیار نزدیک ریخته اید، بدون شک در سال ۲۰۱۴ کسب و کار شما در معرض ورشکستگی قرار می‌گیرد.

اما اگر شرکت شما برای تجارت و جلوگیری از ضرر و زیان، به وب سایت وابسته است، حتما تا پایان امسال برای خود یک وب سایت واکنش گرا تهیه کنید تا شاهد تاثیرتجارت خود در بازاریابی آنلاین باشد.

‌ اگر عبارت “طراحی وب سایت واکنش گرا” برای شما جدید است، ناراحت نباشید، (مقاله واکنش گرا چیست را مطالعه کنید) به شما قول می دهم بیشتر شماها با آن آشنا هستید. تقریبا چند ثانیه طول میکشد تا بفهمید ریسپانسیو یا واکنش گرا چیست و از آن موقع بعد دیگر به دنبال طراحی های شیک ریسپانسیو می‌گردید. تعریف طراحی وب سایت واکنش گرا ساده است – یک طراحی وب است که هم اندازه‌ی صفحه نمایش مرورگر دسکتاپ، تبلت، و گوشی های هوشمند طراحی می‌شود. آیا تا بحال شده است که یک وب سایت را در گوشی هوشمند خود باز کنید و متوجه شوید که آن وب سایت نسخه بسیار کوچک از آن چیزی است که شما بر روی دسکتاپ دیده اید؟ به همین دلیل مجبور می‌شوید زوم کنید و سپس وب سایت را بگردید و نقاط مختلف را بزرگ و کوچک کنید تا به محل مورد نظر خود بروید و یا متن مورد نیاز خود را بخوانید یا قادر به کلیک کردن روی یک قسمت مشخص شوید؟ در یک وب سایت واکنش گرا اوضاع اینطور نیست. برای یک وب سایت واکنش گرا مهم نیست که شما بر روی یک گوشی، تبلت و یا دسکتاپ آن را باز می‌کنید، به هرحال آن متناسب با صفحه مرورگر کار می‌کند.

نمایش وب سایت پارس نمودار در موبایل و تلفن همراه به صورت ریسپانسیو
اگر نوشته‌ی پیتر Cashmore را که تقریبا یک سال پیش در سال ۲۰۱۳ چاپ کرد خوانده باشید، متوجه میشوید که موضوع طراحی وب سایت واکنش گرا جدید نیست و ممکن است از اینکه این موضوع خیلی قدیمی است شگفت زده شوید. البته شما خیلی هم دیر نکردید، چرا که به احتمال زیاد هنوز خیلی از رقبای شما از این موضوع بی خبرند. سال ۲۰۱۳ معلوم شد که آن سال، سال برانداختن شرکت ها و صنایعی است که تمایل دارند همچنان در مرز ورشکستگی فعالیت کنند و کاری به بازاریابی آنلاین و طراحی وب سایت واکنش گرا برای رونق دادن به کار خود ندارند. اکثر شرکت های تجاری فاصله‌ی خیلی کمی تا ورشکستگی دارند و ممکن است در فاصله یک سال چنین اتفاقی برای آنها رخ دهد. موقعیت شما در گذشته امن بود، اما اکنون رقبای شما اوضاع را تغییر دادند و شرایط به گونه ای تغییر پیدا کرده است که بازاریابی اینترنتی و آنلاین اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

چرا اهمیت دارد؟

چرا که راه حل خوبی است و اکنون تمام افراد دیگر همین کار را انجام می‌دهند.

برای نشان دادن اینکه چرا وب سایت واکنش گرا بهتر است، آماری را از وب سایت های چندین شرکت ناشناس مختلف تهیه کردیم. اگر از ابزاری مانند آنالیزگر گوگل در وب سایت خود استفاده کنید می توانید همین آمار را ببینید و با همان نگاه اول تاثیر این طراحی را بر روی رونق کسب و کار خود ارزیابی کنید.

بسیاری از بازدید کنندگان آنلاین برای بازدید از وب سایت ها از گوشی همراه، تبلت، و دسکتاپ در ۱۲ ماه گذشته استفاده کردند. شما می توانید این جدول را بر روی وب سایت خود فعال کنید و شاهد این آمار باشید

در این مورد تقریبا ۴۰ درصد از ترافیک و آمار بازدید از سایت به دستگاه های موبایلی مربوط است (البته این آمار با در نظر گرفتن تبلت‌ها در دسته‌ی دستگاه‌های “موبایلی” انجام گرفته است). با توجه به اینکه این وب سایت واکنش گرا نبوده، و یک نسخه مخصوص تلفن همراه برای آن تهیه نشده، پس این از این تعداد تنها مقدار کثیری در سایت مانده و بقیه وب سایت را ترک کرده اند. اما صبر کنید، اوضاع بهتر شده است! البته شاید برخی این “بهتر” را بدتر تعبیر کنند.

مجموعه دوم نمودارها به ما قسمتی را نشان می دهد که در آن همه چیز دسته بندی می‌شود سپس شاهد یک مقایسه بین بازدید کنندگان موبایلی و دسکتاپ در ۱۲ ماه گذشته و ۱۲ ماه قبل از آن بودم. می‌بینید که بازدید کنندگان موبایلی این وب سایت در طول یک سال دو برابر شده است. این به خودی خود تنها به دلیل به وجود طراحی واکنش گرا بوده است.

این تنها یک نمونه از مزایای طراحی واکنش گرا در طول یک سال بود، در ماه اوت امسال بخش بازاریابی آنلاین شرکت ما به صورت طراحی وب سایت واکنش گرا برای “مرکز ذخیره سازی” راه اندازی شد- یک شرکت ذخیره سازی خودکار در لوئیزیانا، می سی سی پی و تگزاس. در ایالات متحده صنعت ذخیره سازی فصلی است و هر سال روند درخواست آن در میان ماه‌های اوت و نوامبر یک روند رو به کاهش عادی است. همانطور که انتظار می رفت، مرکز ذخیره سازی شاهد کاهش کلی در درخواست ها بود، اما این کاهش کاملا مربوط به بخش دسکتاپ بود، و درخواست‌های موبایلی همچنان پابرجا بودند ( درخواست‌هایی که روی ‌وب سایت قبلی ثبت می‌شدند، با وجود این که این وب سایت در مرورگرهای موبایلی خیلی خوب کار نمی‌کرد)، مقدار این درخواست ها از ۵٫۵٪ تا ۲۰-۳۰٪ افزایش یافته بود.

نمودار ریسپانسیو درصد استفاده پارس نمودار
پارسنمودار استفاده موبایلی ریسپانسیو
طراحی واکنش گرا، چقدر هزینه بر است؟

اگر وب سایت خود را چند سالی است که بازطراحی نکردید، لازم است فرایند طراحی مجدد را کاملا از ابتدا انجام دهید و قطعا در این حالت ایجاد این نوع تغییرات مقداری بیشتر هزینه به دنبال خواهد داشت، معمولا مقدار هزینه “بستگی به درخواست دارد”.برای مثال اگر شما یک فروشگاه دارید و یا با وب سایت خود کار می‌کنید، ابتدا تنها از طراحان بپرسید که آیا امکان ایجاد تغییرات اساسی در وب سایت فعلی شما و تبدیل آن به یک طراحی واکنش گرا وجود دارد یا خیر، و اگر امکان پذیر است هزینه اش چقدر است.

آینده از آن ابزار های موبایلی است

حال که با وب سایت واکنش گرا آشنا شدید، من به موضوع صحبت قبلی خود برمی‌گردم و دوباره می‌گویم بدون وب سایت واکنش گرا تجارت آنلاین و آینده آن در معرض افول قرار می‌گیرد. اگر میلی به تهیه چنین وب سایتی ندارید ممکن است مشتریان شما به سراغ رقیبان شما که رفتن به وب سایت آنها آسان تر است بروند. همانطور که می بینیم آینده از آن ابزار های موبایلی است و مردم به طور فزاینده ای به دستگاه های موبایل خود بیش از کامپیوترهاشون علاقه دارند. نیلسن می گوید که بیش از ۶۰٪ از صاحبان تلفن همراه از گوشی های هوشمند خود برای مرور صفحات وب استفاده می‌کنند. در یک مطالعه اخیر توسط واکر سندز دیجیتال مشخص شد که از سال ۲۰۱۱ ترافیک پایه‌ی موبایل مشتری ها ۱۷۱ درصد بیشتر شده است. Statistaمی گوید که تا سال ۲۰۱۷، ۵ میلیارد نفر از گوشی های همراه استفاده می‌کنند. ساختن وب سایت واکنش گرا هزینه کمی را برای شما خواهد داشت و با پرداخت آن می‌توانید به راحتی به تمام این افراد دسترسی پیدا کنید.

آیا وب سایت واکنش گرا خود را تهیه کردید؟ متوجه سودهای حاصل از این تغییر شده اید؟

نمایش وب سایت پارس نمودار در موبایل و تلفن همراه به صورت ریسپانسیو
Joshua Steimle مدیر عامل شرکت MWI، یک آژانس بازاریابی دیجیتال است که دفاتری در ایالات متحده و هنگ کنگ نیز دارد.

 

منبع :

منبع: وب سایت فوربس           
لینک مطلب اصلی
ترجمه و ویرایش از پارس نمودار         پارس نمودار            پارس نمودار 

 

3 دیدگاه برای “RESPONSIVEیا واکنش گرا (ریسپانسیو) چیست؟”
 1. سلام من یک قالب وردپرس دارم اگه بخوام واکنش گرا کنم شما برام انجام میدید هزینه اش چقدر میشه

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برو بالا

گفتگوی زنده

)
  is typing...

  جهت ارسال پیام برای پشتیبانی، لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

  ارسال پیام لغو

  گفتگوی زنده

  )
   is typing...

   جهت ارسال پیام برای پشتیبانی، لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

   ارسال پیام لغو