بازگردانی یا restore در مواقعی که می‌خواهید نسخه‌ي قدیم سایت یا دیتابیس آن را دوباره فعال کنید یا این‌که می‌خواهید سایتی را از هاست دیگر یا سیستم خودتان بر روی هاست یا سروری دیگر بالا بیاورید. برای این کار نیاز است که از فایل‌های موجود یک نسخه‌ي بکاپ از قبل داشته باشید، منظور از بازگردانی استفاده از یک فایل بکاپ برای راه‌اندازی یک سایت یا حساب کاربری در نقطه‌ای دیگر است.

نکته (بازگردانی سایت): برای بازگردانی سایت‌های پویا باید بکاپ کل فایل‌های سایت و بکاپ دیتابیس را در اختیار داشته باشید و هر دو را restore کنید.

در cPanel دو امکان برای بکاپ و بازگردانی تعبیه شده است: 1) ویژگی Backups و 2) ویژگی Backup Wizard که در پایین نحوه‌ي کار با هر دو تشریح شده است.

1- بازگردانی فایل با ویژگی Backups در سی‌پنل

در بخش Files در سی‌پنل خود بر روی آیکون «Backups» کلیک کنید.
دست‌رس به ویژگی Backups سی‌پنل

در نیمه‌ي راست صفحه‌ي مدیریت بکاپ انواع فایل‌های قابل بازگردانی مشاهده می‌شود. هر کدام را که می‌خواهید می‌توانید با کلیک بر روی دکمه‌ي «Choose File» مربوط به آن فایل را در رایانه‌تان پیدا کنید. با کلیک بر روی دکمه‌ي «Upload» آن را بازیابی کنید. فایل‌هایی که می‌توانید برگردانید عبارتند از:
بازگردانی فایل‌ها

 دایرکتوری خانگی (Home Directory): کل فایل‌های سایت شماست که مستقیم در پوشه‌ي خانه‌ي هاست‌تان می‌نشیند.

 دیتابیس (MySQL Database): برای بازگردانی کامل یک سایت پویا علاوه بر فایل‌هایی که در دایرکتوری خانه قرار می‌گیرد لازم است دیتابیس نیز بازگردانی شود. محتوای سایت شما در دیتابیس قرار دارد. (راه‌نمای کامل بکاپ و بازگردانی دیتابیس MySQL)

 فیلترهای ایمیل و فورواردرهای ایمیل (Email Forwarders/Email Filters): انواع دیگر فایل‌های قابل بازگردانی‌اند که تنها به کار مدیریت حساب‌های ایمیل می‌آیند و ارتباطی با بازگردانی سایت شما ندارند.

2- بازگردانی فایل‌ها با استفاده از «Backup Wizard» سی‌پنل

در بخش Files در سی‌پنل خود بر روی آیکون «Backup Wizard» کلیک کنید.
دست‌رس به Backup Wizard سی‌پنل

این wizard کار را به سه گام تقسیم کرده است. در گام اول از بین دو گزینه‌‌ی Backup و Restore دومی را انتخاب کنید:
انتخاب بازگردانی

در گام دوم سه گزینه‌ي قابل بازگردانی دارید. هر کدام را که قصد بازگردانی دارید انتخاب کنید:
انتخاب نوع فایل برای بازگردانی

 Home Directory: فایل‌های سایت شما را باز می‌گرداند و در پوشه‌ي خانه‌ي هاست‌تان قرار می‌دهد. اگر بر روی آن کلیک کنید در صفحه‌ي باز شده محل ذخیره‌ي فایل بکاپ بر روی رایانه‌تان را مشخص کنید (Choose File) و دکمه‌ي «Upload» را بزنید.

بازگردانی فایل‌های سایت

 MySQL Database: دیتابیس سایت‌تان را با این گزینه می‌توانید برگردانید. پس از کلیک بر روی آن در صفحه‌ي باز شده محل ذخیره‌ي فایل بکاپ بر روی رایانه‌تان را مشخص کنید (Choose File) و دکمه‌ي «Upload» را بزنید.

 Email Forwarders & Filters: تنظیمات ایمیل شامل فورواردرهای شما و فیلترهای ایمیل‌تان را بر می‌گرداند.