نکته: برای این‌که بتوانید از این راه‌نما استفاده کنید حتماً باید نام و نام خانوادگی شما در شناسه‌ي ایرنیک‌تان عیناً‌ و به صورت کامل با مدارک شناسایی‌تان مطابق باشد. در غیر این صورت ایرنیک درخواست شما را نمی‌پذیرد.

موارد استفاده از این روش
همه‌‌ي مالکان دامنه‌های ir دارای یک شناسه‌ي ایرنیک هستند. در موارد زیادی مالکان دامنه‌ها به جای ساخت مستقیم این شناسه از سایت ایرنیک شناسه‌ي خود را از طریق رابط‌های کاربری نمایندگان فروش می‌سازند. 
متأسفانه شناسه‌هایی که به این ترتیب به روش غیرمستقیم توسط نمایندگان مرکز ثبت دامنه ایجاد می‌شوند به صورت پیش فرض قابلیت دست‌رس به  پنل کاربری خود در ایرنیک و مدیریت بدون واسطه‌ي دامنه‌های خود را ندارند و اطلاعات رمز عبور و پرسش و پاسخ محرمانه برای ورود به این پنل در سایت ایرنیک برای آن‌ها ارسال نمی‌گردد. در حالی که کاربران برای مدیریت مستقیم دامنه‌های ir باید به این پنل دست‌رس داشته باشند.
هم‌چنین برخی از مالکان دامنه ممکن است به هر دلیل رمز عبور و پاسخ محرمانه‌ي خود را در ایرنیک فراموش کرده باشند. البته اگر پاسخ محرمانه را می‌دانید و تنها رمز عبور را فراموش کرده‌اید کافی است در سایت ایرنیک درخواست  تغییر رمز عبور دهید و از طریق ایمیل ارسالی ایرنیک مراحل کار را دنبال کنید و نیازی به این روش ندارید.

روش تهیه‌ی متن درخواست
برای فعال کردن دست‌رس این دو دسته از مالکان دامنه‌ها به پنل کاربری ایرنیک‌شان لازم است یک درخواست رسمی امضا شده برای تنظیم مشخصات شناسه حاوی یک پرسش و پاسخ محرمانه به انتخاب خود و رمز عبور مورد نظرشان بنویسند و به همراه اسکن یا تصویر مدرک شناسایی خود برای ایرنیک ارسال کنند. پرسش و پاسخ محرمانه و رمز عبور درخواستی باید حداقل ۶ کاراکتر از اعداد و حروف و کاراکترهای لاتین باشند. متن درخواست باید شبیه نمونه‌ی زیر باشد:

اینجانب…….. دارنده‌ی شناسه‌ی ایرنیک ……….. تقاضا دارم رمز عبور و پرسش و پاسخ محرمانه‌ی مربوط به این شناسه را به موارد زیر تغییر دهید و تمام مسؤولیت‌های مربوط به این تغییر را می‌پذیرم.
امضا و تاریخ

این درخواست باید توسط صاحب شناسه به صورت دستی امضا شود و اسکن آن به همراه اسکن مدرک شناسایی (برای شناسه‌های حقیقی اسکن کارت ملی و برای اشخاص حقوقی اسکن مدرک ثبتی،‌ روزنامه‌ي رسمی یا مجوز) از طریق آدرس  
http://www.nic.ir/Upload_Document?doc_type=handle به نحو زیر آپلود و ارسال گردد. برای شناسه‌های غیرحقیقی (شرکتی، دولتی و آموزشی) این درخواست باید در سربرگ رسمی و با مهر و امضای مسؤول مؤسسه یا شرکت یا سازمان مربوط نوشته شود.

نحوه‌ي آپلود یا ارسال مدارک
در فرمی که در  صفحه‌ي ارسال مدارک در ایرنیک مشاهده می‌کنید شناسه‌ی ایرنیک یا آدرس پست الکترونیک که با آن شناسه‌تان را ایجاد کردید وارد نمایید؛ گزینه‌ی «اعمال تغییرات/تنظیمات شناسه:…» را انتخاب کنید؛ مدارک شامل اسکن درخواست و اسکن مدارک شناسایی را آپلود کنید و پس از وارد کردن متن داخل تصویر امنیتی در کادر آخر (
CAPTCHA) دکمه‌ی ارسال مدارک را کلیک کنید. برای ارسال مدارک میتوانید آنها را به نمابر 02122295700 نیز بفرستید.
توجه کنید که ایمیل‌های ارسالی از طرف IRNIC به شما ممکن است در پوشه‌ي اسپم قرار بگیرد. با این حال اگر پس از یک روز کاری هم‌چنان موفق به ورود به پنل ایرنیک‌تان نشدید با مراجعه به صفحه‌ی  http://www.nic.ir/Contact از یکی از روش‌های درج شده با مرکز IRNIC تماس بگیرید.