امروز یک اسکریپت بسیار کاربردی به شما معرفی خواهم کرد و طرز استفاده از آن را بصورت کامل شرح خواهم داد.

اسکریپت پنل تنظیمات پوسته دارای فایل های functions ، Setting و interface آماده ست و نیازی نیست برای پوسته ی خود از صفر پنل بنویسید.

برای استفاده از این اسکریپت ابتدا فایل های پوشه admin را در پوشه پوسته مدنظر خود کپی کنید سپس کدهای زیر را به فایل فانکشن( functions.php ) خود اضافه کنید و در صورتی که قالب شما این فایل را ندارد یک فایل فانکشن بسازید.

<?php

require_once(TEMPLATEPATH . '/admin/admin-functions.php');
require_once(TEMPLATEPATH . '/admin/admin-interface.php');
require_once(TEMPLATEPATH . '/admin/theme-settings.php');

?>

اکنون برای پوسته خود تعریف کردیم فایل های ذکر شده در پیشخوان فراخوانی شوند ، اگر در پیشخوان چک کنید بخشی در قسمت نمایش ایجاد شده به نام Site Options که مربوط به پنل تنظیمات شماست.

ابتدا باید shortname پوسته را تعریف کنید تا هنگام تعریف متغیر ها بتوانید از آن به درستی استفاده کنید.

فرضا ما در طول آموزش از shortname زیر استفاده می کنیم ؛

wptools

برای تعریف این شورت نیم ابتدا به پوشه admin بروید و فایل theme-settings.php را باز کنید و در خط ۹ این فایل کد زیر را مشاهده می کنید ؛

$shortname = "yourtheme";

در بالا yourtheme را به wptools تغییر دهید ، به شکل زیر ؛

$shortname = "wptools";

در بخش بعدی باید به سراغ تغییرات نام پنل پوسته برویم ، یعنی تغییر عنوان Site Options به عنوان دلخواه خودتون مثلا تنظیمات پوسته ابزار وردپرس ، برای این کار به پوشه admin بروید و admin-interface.php را باز کنید و در خط ۲۳ دو فیلد اول را که نوشته شده دقیقا Site Options را به عنوان مد نظرخودتان تغییر دهید ، در خط ۷۴ نیز کلمه Site Options را به عنوان مدنظرتون تغییر بدید و فایل را ذخیره کنید.

پنل شما آماده ایجاد تغییرات اصلی است و کارای پایه رو انجام دادید.

حالا باید یاد بگیریم چطور در بخشی از قالب کدی فراخوانی کنیم و در تنظیمات نیز بخشی برای تغییر متغیر فرار دهیم.

برای اینکه بتوانید یک متن یا یک متغیر در پوسته قرار دهید و در پنل فیلد text یا textarea ایجاد کنید ابتدا فرضا در بخش متن تست شما باید یک فیلد متنی در پنل تنظیمات قرار بدهید با shortname مختص همان فیلد و یک بخش echo برای نمایش محتویاتی که در پنل تنظیمات در این فیلد وارد می شود.

ابتدا به فایل theme-settings.php بروید و در خط ۷۳ مشاهده می کنید یک فیلد برای مثال قرار گرفته.

$options[] = array( "name" => __('Text Field','framework_localize'),
 "desc" => "This is a text field.",
 "id" => $shortname."_sample_text_field",
 "std" => "",
 "type" => "text");

همانطور که مشاهده می کنید شورت نیم این فیلد بصورت _sample_text_field تعریف شده که البته قبل از آن یعنی قبل از آندرلاین شورت نیم اصلی نیز قرار می گیرد.

بخش desc توضیحات برای راهنمایی کاربر است و name نیز عنوان فیلد است و در بخش std نیز می توانید محتویات پیشفرض قرار دهید.

برای اینکه محتویات این فیلد در قالب مشاهده شود بصورت زیر کد را در بخش مدنظر در قالب قرار می دهید ؛

<?php
$sample_text_field = get_option('wptools_sample_text_field');
 echo $sample_text_field;
 ?>

بخش هایی که رنگ قرمز کردم همان شورت نیم های اختصاصی فیلد متنی شما هستند که حالا برای متغیر های بیشتری که تعریف می کنید می توانید تغییر دهید و برای هر کدام حتما باید شورت نیم مختص به آن تعریف کنید.

برای تصاویر ، ۱۶ میلیون رنگ کردن قالب ، تغییر دسته های قابل نمایش در بخشی از قالب و … می توانید از فایل sample-page.php که در پوشه اسکریپت قرار دارد الگو بگیرید و در انتها یک پنل تنظیمات کامل بنویسید.

امیدوارم نیاز شمارو تا حدی برطرف کرده باشیم اما برای یک پنل تنظیمات حرفه ای تر باید PHP را از قبل بلد باشید و در آموزش های حرفه ای که بزودی قرار می گیرد با ما همراه باشید تا بتوانید یک پنل تنظیمات قالب حرفه ای برای پوسته وردپرس خود ایجاد کنید.

باتشکر./

دانلود