به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ خود در سایت‌ها و اپ‌های ایرانی هزینه بپردازید
تبلیغات کلیکی در بین برندها و بازاریابان دارای محبوبیت بسیاری است. این موضوع دو دلیل دارد. اول اینکه به شما اجازه می‌دهد به مجموعه‌ای وسیع از وب‌سایت‌های فارسی دسترسی داشته باشید و تبلیغ خود را در آنها نمایش دهید. دلیل دوم هم این است که تنها به ازای کلیک هزینه پرداخت خواهید کرد که یعنی برای کسانی که وارد وب‌سایت شما شده‌اند. تیم نوین می‌تواند در مدیریت یک بازاریابی کلیکی قوی و مقرون به صرفه به شما کمک کند و همراه شما باشد.

اگر اسم بازاریابی به روش PPC برایتان آشناست و مشتاقید که بیش‌تر در مورد آن بدانید یا آن‌که به خوبی با آن آشنایی دارید و در فکر پیاده‌سازی آن هستید، این مقاله پاسخ‌گوی بخش اعظم سوالاتی است که به احتمال زیاد در ذهن دارید. همراه ما باشید در ادامه متن.

PPC‌ چیست؟

در بازاریابی اینترنتی پرداخت به ازای کلیک که میانبری برای افزایش تعداد مراجعین به سایت است، تبلیغ‌کنندگان به ازای هر بار کلیک بر تبلیغ آن‌ها، هزینه‌ای پرداخت می‌کنند.

برای مثال در موتورهای جستجویی مانند گوگل، قسمتی به لینک‌هایی تبلیغاتی حامیان مالی، اختصاص داده‌شده‌ که در صورت جست‌و‌جو برای کلید‌واژه‌های مرتبط با کار آن‌ها، در صفحه نمایش داده‌می‌شوند. در شکل زیر، نتیجه جست‌و‌جو برای کلیدواژه‌ی “PPC Software” در بخش تبلیغات صفحه گوگل نشان داده‌شده‌است.

 

با هر بار کلیک بر تبلیغ، می بایست هزینه‌ای کم به موتور جستجو پرداخت شود. توجه به این نکته ضروری است که به‌کار‌گیری کلمات مناسب برای Adgroup هایمرتبط در تبلیغاتPPC ، هزینه‌های پرداختی در برابر سود حاصل از خرید احتمالی مراجعه‌کننده از وب سایت را بسیار ناچیز خواهد کرد.

اهمیت یادگیری روش کارکرد صحیح تبلیغات PPC در آن است که موتورهای جستجو به شرکت‌هایی که لینک‌های صفحه خود را هوشمندانه انتخاب می‌کنند، با کم کردن هزینه‌های تبلیغاتی، پاداش می‌دهند. مثلأ گوگل از شرکت‌هایی که تبلیغاتی کاربردی و مناسب برای مراجعان دارند، هزینه‌های کمتری دریافت می‌کند.

Google AdWords چیست؟

Google Adwords که تنها روش تبلیغاتی پرداخت به ازای کلیک در سراسر دنیای اینترنت است، فضایی برای خلق و نمایش تبلیغات کسب‌و‌کارها بر موتور جست‌و‌جوی گوگل و دیگر سرویس‌های آن، فراهم می‌کند.

در مدل پرداخت به ازای کلیکAdWords ، انتخاب کلید‌واژه‌ها به مزایده گذاشته‌می‌شود. در هر بار جست‌و‌جوی گوگل، تبلیغات نفرات برنده برای نمایش در بخش‌های مخلف سایت براساس رتبه‌ی آناز بین همه شرکت‌کنندگان در مزایدهانتخاب می‌شوند، نمایش‌ داده‌می‌شود. پارامتر “رتبه‌ی تبلیغ” خود به دو عامل بستگی دارد: اول، بالاترین مبلغ پیشنهادی برای پرداخت از جانب آگهی‌دهنده و دوم، امتیاز کیفی تبلیغ که خود تابع تعداد کلیک‌ها، مناسب بودن متن آگهی و کیفیت صفحه‌ی پایه.

میزان نمایش تبلیغات PPC هر شرکت، تابع نوع کلید‌واژه‌های انتخاب شده و نحوه استفاده از آن‌ها در کنار یکدیگر است (دانلود دستورالعمل به‌کار‌گیری مناسب کلید‌واژه‌ها از این آدرس).

پیدا کردن کلید‌واژه‌های مناسب

نباید پیدا‌کردن کلید‌واژه‌ی مناسب را تلاشی یک‌باره دانست: لازم است که با وجود وقت‌گیر بودن این کار، مرتبأ دنبال کلید‌واژه‌ی مناسب گشت و لیست کلید‌واژه‌ها را بهبود داد. در انتخاب کلید‌واژه‌ها، توجه به ارتباط مناسب آن‌ها با موضوع کاری شرکت، ضروری است. هم‌چنین علاوه بر کلید‌واژه‌های با ارجاع بالا در گوگل، ترکیب‌هایی از چند کلیدواژه در کنار هم می‌تواند در عین ارزان‌ بودن، بسیار کمک‌حال باشند.

مدیریت کمپین‌ها

رسیدگی به کمپین تبلیغاتی تنها به لحظه‌ی ایجاد آن محدود نشده و بهره‌برداری صحیح از آن، مستلزم توجهمداوم به آن است. چند راهکار برای بهینه‌سازی کمپین تبلیغاتی:
۱- افزایش تعداد کلید‌واژه‌ها: با گسترش دامنه‌ی کلید‌واژه‌ها، می‌توانید منطقه‌ی تحت نفوذ کمپین را افزایش دهید.

۲- استفاده از کلید‌واژه‌های منفی: به‌کار‌بردن کلید‌واژه‌های منفی که ارزان هستند، به بهبود نحوه کار کمپین کمک می‌کند.

۳- کوچک کردن Adgroup ها: شکستن گروه‌های تبلیغاتی به اجزای کوچک‌تر، امکان بهبود امتیاز کیفی کمپین را فراهم کرده و تدوین آگهی‌های تبلیغاتی هدفمندتر را آسان‌تر می‌کند.
۴- بررسی کارایی کلید‌واژه‌هایگران قیمت: لازم است که هر چند وقت یک‌بار، میزان عملکردکلید‌واژه‌های گران‌قیمت تجدید‌نظر شده و در مورد حفظ یا حذف آن‌ها از مجموعه‌ی کلید‌واژه‌ها، تصمیم‌گیری ‌شود.

۵- اصلاح صفحه‌های هدف: بازبینی و اصلاح احتمالی محتوا و جملات در تعامل با مخاطب در صفحات هدف ضروری است. هم‌چنین لازم است که تمام انرژی خود را محدود به یک صفحه نکنید و بر بیش از یک صفحه سرمایه‌گذاری کنید.

 

اکثر موتورهای جستجو، بیشترین درآمد خود را از موتورهای جستجو بدست می آورند.

 

تبلیغات کلیکی به طرز قابل توجهی در موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی در حال گسترش است و در آینده نیز این روند ادامه خواهد یافت. این به این معناست که شما باید برای سود سریع و بیشتر، از تبلیغات کلیکی و پولی استفاده کنید، بخصوص اگر سایت شما جدید باشد و شما در تلاش برای گرفتن رتبه با انجام سئو در سایت خود باشید. لازم نیست پول زیادی برای این کار خرج کنید، به محض اینکه شما کلمه ی کلیدی مناسب را انتخاب کردید و چند تاکتیک خوب به کار ببرید، جستجوی پولی می تواند تاثیر خوبی در درآمد شما حتی برای وب سایت های کوچک داشته باشد.

بهترین سیستم PPC دنیا تبلیغات کلیکی گوگل است. اینجاست که موتورهای جستجو پا به میدان می گذارند و راهنمایی های لازم برای موفقیت در این بازار رقابتی را عرضه می کنند.